Po boomu laminátových plovoucích podlah se na scénu opět vrací přírodní materiál – linoleum. Mnozí si ho spojují s nevzhlednou šedou krytinou, kterou s oblibou používali stavebníci v „zlatých časech“ socialismu. Dnes se tvář linolea změnila do mnoha tváří, má nejen nový make-up, ale i kvalitnější užitné vlastnosti. Na trhu ho můžete najít pod různými obchodními názvy, jako linoleum nebo marmoleum.
Linoleum, lidově zkracováno na lino, je druh podlahové krytiny, vyrobené z přírodních materiálů, jako je lněný olej, kalafuna, korkový prach, dřevitá moučka a z minerálních plniv. Nejčastěji je položen na jutové tkanině nebo na plátěné podložce, do materiálu se často přidávají různé pigmenty, pro dobarvení se používají výhradně přírodní barviva.
Linoleum i v dnešní době představuje 100% přírodní produkt. Je biologicky odbouratelné a nenarušuje přírodní prostředí. Od poloviny 20 století mu silně konkurují podlahoviny z polyvinylchloridu, (PVC). Také je často za PVC zaměňováno. Základní rozdíl je ve složení. Linoleum je vyrobeno čistě na přírodní bázi. PVC je oproti linoleu méně hořlavé, ale na druhé straně při jeho hoření vznikají zdraví velmi nebezpečné chemické zplodiny na rozdíl od linolea.
Návrat k přírodě
Za vznik přírodního linolea vděčíme Frederickovi Waltonovi, který si dal patentovat proces jeho výroby v roce 1860. Linoleum je čistě přírodní produkt. Vyrábí se technologií vysokotlakého lisování surovin – lněného oleje, pryskyřice, vápence, dřevité moučky, barevných pigmentů na jutovou textilii nebo na NDF desce. Pro zlepšení akustických vlastností se na spodní stranu desky přidává tenká vrstva korku, proto při pokládce již nepoužíváme na podklad polyetylenovou folii.
Linoleum a zdraví
Linoleum se označuje za krytinu vhodnou pro alergiky a astmatiky. Je to díky přírodním surovinám, které byly použity při jeho výrobě. Například lněný olej je známý svými pozitivními účinky při léčení onemocnění dýchacích cest, proto jej najdeme i v mnoha zdravotních střediscích a lázních. Linoleum má také přirozené antistatické vlastnosti, které oceníte zejména při údržbě a ošetřování podlahy.
Přírodní složení krytiny zároveň neumožňuje růst a množení bakterií, což ho dělá mimořádně vhodným do zdravotnických zařízení a nemocnic. K dalším vynikajícím vlastnostem patří nehořlavost, odolnost vůči mechanickému poškození a dlouhá životnost, přes 20 let a více, samozřejmě záleží na tom, jak se o něj staráme.
Díky dřevité moučce a přírodním barevným pigmentům použitým při výrobě se podlaha vyznačuje sytými barvami . Povrch krytiny je teplý a příjemný na dotek i při chůzi. Pro vyšší trvanlivost materiálu a odolnost vůči nečistotám a poškození se na povrch nanáší speciální dvojitá ochranná vrstva tzv. Topshield.
Co je Topshield a jak funguje? Topshield je Inovativní povrchová úprava, která zaručuje jedinečnou ochranu podlahoviny Marmoleum. Tato povrchová úprava na bázi vodní disperze zaručuje snazší čistitelnost a údržbu podlahoviny Marmoleum i nižší náklady. Je to silná, základní povrchová a ochranná vrstva s vysokou ochranou proti nečistotám. Zaručuje hladkost a odolnost. Někdy je možná i renovace povrchové úpravy, pouze co se týče čištění, nikoliv hloubkovým broušením.
Pestrá paleta barev a vzorů
Linoleum je podlahová krytina vhodná do mnoha odvětví prostorů. Pestrá nabídka barev a vzorů uspokojí opravdu každého a umožní vybrat vhodný odstín krytiny podle barevnosti interiéru. Proto není problém použít linoleum v obývacím pokoji, kuchyni, dětském pokoji nebo v ložnici.
V nabídce jsou jemné pastelové ale i výrazné barvy, struktura mramorování, nebo žíhání kde mohou být i geometrické vzory, obrázky (intarzie) a bordury. Nejnáročnější zákazníci si mohou nechat vyhotovit obrázek nebo firemní logo dle vlastního návrhu. Složitější tvary obrázků se vyrábějí strojově.
Dva způsoby pokládky
Linoleum se vyrábí v dvoumetrových širokých pásech nebo v podobě plovoucího Click systému podlahy. Krytina se klade na předem připravený rovný, suchý, čistý a hladký povrch. Linoleové pásy se na podklad upevňují celoplošným lepením, vzájemně se spojují pomocí svařovací šňůry. Šňůra může svár barevně zvýraznit nebo naopak potlačit. Pomocí svařování se také aplikují zvolené obrázky a bordury. Pokládka ovšem není pro amatéra. Vyžaduje odborné znalosti v pokládce linolea, proto na realizaci určitě zvolte podlahářskou firmu.
Pokud upřednostňujete rychlou a jednoduchou pokládku, můžete zvolit linoleum v podobě lamel nebo čtverců s tzv. Click systémem, pokládka se výrazně neliší od laminátové plovoucí podlahy.
Pod linoleum je možné instalovat i teplovodní podlahové vytápění. Důležité je, aby byla krytina celoplošně přilepena k podkladu a byla dodržena maximální teplota podkladu 27 °C.