Pokud stavíte dům nebo opravujete kuchyni, máte na výběr z široké škály podlahových krytin. Který podlahový materiál je pro Vás vhodný, záleží na Vašem vkusu, stylu Vašeho domova a na tom, kolik jste ochotní utratit. Barva a vzor kuchyňské podlahy může mít velký vliv na to, jak se v ní potom budete cítit.
Vzhled
Kamenná podlaha ze žuly nebo břidlice dává kuchyni starosvětský formální vzhled, obzvlášť v kombinaci se skříňkami z přírodního dřeva s tradičně stylizovanými kovovými doplňky. Tyto materiály však dobře vypadají i v modernějším prostředí. Lehčího modernějšího vzhledu dosáhnete prostřednictvím podlahy ze světlého dřeva javoru, buku nebo břízy. Umělé podlahy z laminátu nebo linolea dávají kuchyni vzhled „retro“, protože připomínají 50. a 60. léta, kdy byly tyto materiály populární. Široké borovicové desky vypadají skvěle v kuchyních venkovského stylu, a občas je můžeme najít pod současnou podlahou.
Odolnost
Čím více kuchyni používáte, tím důležitější by pro Vás měla být odolnost podlahového materiálu. Pokud žijete sami a vaříte jen zřídka, podlaha ve Vaší kuchyni může vydržet napořád. Pokud však máte velkou rodinu a všichni se stále pohybujete kolem kuchyně, budete potřebovat materiál, který vydrží tento nápor. Kamenná podlaha z břidlice, žuly nebo mramoru vydrží prakticky navždy, ale je poměrně drahá. Dřevěné podlahy jsou poměrně odolné, ale potřebují pravidelně obrousit a znovu natřít. Tvrdé dřevo je mnohem odolnější než měkké dřevo. Když budete uvažovat o povrchu Vaší podlahy, měli byste pamatovat na to, že na vysoce lesklé podlaze jsou vidět škrábance a opotřebení daleko více než na pololesklé nebo saténové, proto byste lesklou podlahu neměli instalovat v rušné domácnosti.
Náklady
Když budete vybírat podlahovou krytinu, pamatujte na to, že dražší krytiny bývají obvykle kvalitnější a déle vydrží. Když na začátku zaplatíte více peněz, můžete později díky tomu ušetřit. Žula a mramor patří mezi nejdražší materiály, ale vydrží mnohem déle než levnější materiály, třeba krytina z dřevěné dýhy. Ať už si zvolíte jakýkoli materiál, můžete značně ušetřit, když se naučíte sami si podlahu instalovat, místo abyste si najali odborníka. Pokud se vydáte touto cestou, začněte s prací ve vestavěné skříni nebo na jiném méně viditelném místě, aby se event. chyby snadněji schovaly.
Praktičnost
Dokonale vypadající kuchyně, jaké často vídáte v časopisech, však často nemají smysl v reálném světě. Pokud Vám často padá nádobí, zřejmě nebudete chtít kamennou nebo břidlicovou podlahu. Korková podlaha je ke spadlému sklu mnohem milosrdnější a také pohodlnější pro nohy, pokud strávíte hodně času stáním v kuchyni. Laminát a linoleum se snadno čistí a jsou odolné vodě a vlhkosti. Na vzorovaných podlahách se schovají skvrny mnohem lépe než na lesklých, což se Vám může hodit, pokud jste stále pozadu s úklidem.