Korkové podlahy vítají ekologové stejně jako maminky alergických dětí. Ekologové oceňují, že pro korkové parkety netřeba kácet stromy. V dětských pokojích, kde se korek používá velmi často, si děti mohou hrát na zemi a nemusíme se obávat, že nastydnou. Jako tepelný izolant je korek zcela nedostižný. Dodnes se proto používá dokonce při kosmických letech.
Středomořský korkový dub Quercus Suber tvoří kolem 22 procent vegetace v Portugalsku a vyrábí se z něj přes 50 procent celosvětové produkce korku. Kůra, z níž se korkové podlahy vyrábějí, se poprvé získává z pětadvacetiletého dubu. To se opakuje každých devět – deset let až do konce jeho života. Dub se dožívá asi 150 až 200 let.
A tak zatímco na sto čtverečních metrů borovicových obkladů nebo parket je třeba setnout 15 stromů, na korkové podlahy není nutný ani jeden strom. A protože toto bohatství je potřeba zachovat i pro další pokolení, za každý sťatý korkový dub se musí podle platných portugalských zákonů zasadit alespoň jeden nový strom.
Vlastnosti
Korek svou unikátní houbovitou strukturou, kterou nemá jiný přírodní materiál, tvoří výbornou ochranu proti chladu a hluku. Má malou tepelnou vodivost a navíc vyzařuje vlastní teplo, při pohledu na něj a při dotyku působí teplým dojmem.
Korku nevadí střídání teplot, sucho ani vlhko, a to ani když na něj bude velmi dlouho působit voda. Díky speciální houbovité struktuře funguje i jako vynikající bariéra par. Proto se korkové obkladové desky používají v koupelnách, ale i tam, kde je kromě vlhkosti i nepříjemný chlad. To se týká hlavně bytů v podkroví nebo v pokojích zakončených nedostatečně odloučenou štítovou stěnou.
Korek díky houbovité struktuře tlumí vibrace a kmity. To je důležité opět v dětských pokojích, ve kterých bývá hlučno. Navíc je korek chemicky neutrální a antistatický, nepřitahuje prach, který je jedním z nejčastějších alergenů u dětí.
Dřevěné nebo korkové dlaždice je škoda zakrýt kobercem. Vhodným doplňkem bývají formátové koberce, nejlépe z přírodních materiálů, jako jsou vlna, sisal nebo juta. Je třeba však počítat s tím, že korek podléhá UV záření. Pokud tedy nechceme mít v pokoji světlé mapy, místnost je třeba dobře stínit. UV záření má vliv na korek neupravený i lakovaný, i s vinylovou úpravou.
Pokládka
Korek nás doslova vybízí, abychom si vyzkoušeli řemeslné schopnosti. Stejně jako u ostatních podlah, i u korku je základem úspěchu dokonale rovná a suchá podlaha. Laik však jen těžko odhadne vlhkost podlahy. Amatérský pokladač může i zbytečně šetřit na stěrce, která brání prosakování lepidla do betonu. Pokud se podcení kvalitní vystěrkování, jednotlivé dlaždice se mohou při okrajích vydout – a můžeme je vyhodit.
Povrchové úpravy korku
Pokud si chceme ušetřit práci, můžeme zvolit korek s povrchovou úpravou. Korkové dlaždice jsou chráněny lakovou nebo vinylovou vrstvou proti oděru.
Korek bez povrchové úpravy je potřeba nalakovat. Používají se 1-složkové a 2-složkové laky. Mohou být lesklé, polomatné i matné. Pokud však chceme dosáhnout kvalitu srovnatelnou s originální vinylovou ochrannou vrstvou, musíme podlahu natřít nejméně ve čtyřech vrstvách. Časem se na podlaze objeví „vyšlapané“ cestičky. Naštěstí to lze opravit. Jemným brusným papírem podlahu zbrousit a znovu nalakovat, ale opět jen lakem na to určeným. Vždy je lepší ba dokonce nutností, aby takovou operaci prováděl zkušený podlahář. Jako laik byste nejspíš nadělali více škody, než-li užitku.
Povrchově upravený korek odolá vylití inkoustu, i vodovým barvám. To je další důvod, proč se korkové podlahy tak často používají právě v dětských pokojích.
Nabídka korkových podlah
Korkové podlahy se prodávají v podobě dlaždic s tloušťkou 4 a 6 mm s rozměry 300 x 300, 600 x 300mm, a to buď bez povrchové úpravy, lakovaný, nebo se speciální ochrannou vinylovou fólií, pod kterou je dekorační dýha. Obkladový korek se dodává s tloušťkou 2 nebo 3 mm.
Kromě klasických hnědých dlaždic přírodního korku si můžeme vybrat ze široké škály barev a vzorů – od smetanových odstínů až po zelené, modré nebo tmavěbordové valéry. Na trhu se objevily i korkové podlahy, které připomínají kámen, dřevo nebo klasické keramické dlaždice.
Plovoucí korek
Stejně jako u ostatních druhů podlah, i korkové podlahy se nabízí v plovoucí podobě. Vybrat si můžeme dřevěné podlahy s korkovým jádrem nebo typ s korkovou dýhou a jádrem. Obě podlahy jsou v plovoucí i lepené verzi. Právě díky korkovému jádru se snižuje hlučnost kroků v místnosti nebo mezi patry až o 20 decibelů. Tuto zvukovou izolaci lze ještě zvýšit tím, že pod plovoucí korkovou podlahu se umístí korkové baly tlusté 2 mm.
Povrch chrání vrstva odolná proti oděru a pod korkovým jádrem je dřevovláknitá HDF deska, typická pro plovoucí podlahy, a navíc základní vyrovnávající korková dýha. Vše spolu má tloušťku 10,5 mm. Díky svému složení je tato podlaha maximálně pohodlná na chůzi. Pravda však je, že se jedná o dražší typ korkové podlahy na trhu, cenově blížící se levnějším variantám dřevěných podlah. Aby byl dojem dokonalý, nesmíme zapomenout na vhodné zakončovací lišty z korku nabízené standardně s jemným nebo hrubým vzorem korku.