Velice často diskutované téma mezi profesionály i kutily je použití exotických dřevin ve stavebnictví obecně. Z této rozsáhlé problematiky bych se pokusil objasnit pár základních a zároveň zásadních informací.
Pokud se rozhodneme použít exotické dřeviny na našich chatách či chalupách musíme vzít na zřetel hned několik obecných faktů.
Především si musíme uvědomit, že domovské podmínky, kde exotické dřeviny rostou jsou převážně značně odlišné od našich. Mám na mysli zejména rozdílné relativní vlhkosti vzduchu a venkovní teploty. Vlastnosti dřeva tedy nemůžeme posuzovat jen podle tvrdosti, houževnatosti, či jen podle vzhledu a ceny.
Dle použití v interieru nebo v exteriéru musíme brát v úvahu i objemové změny dřeva při změně teploty, relativní vlhkosti vzduchu či působení přímého slunečního záření a následné oxidaci a tedy barevných změn povrchu např. podlahových dílců. Pro příklad bych uvedl, že když vidíme např. v Řecku v restauraci nádhernou terasu beze spár neznamená to, že tato dřevina se bude chovat stejně i u našeho bazénu na chalupě.
Je to proto že zmíněná restaurace je situována u moře s téměř konstantní vlhkostí vzduchu. Toto u naší terasy ve vnitrozemí zajistit nedokážeme. Výsledkem je potom často po pár týdnech naprosto nevyhovující podlaha. Nemůže za to většinou ani chybná realizace, ale jen chybný výběr dřeviny pro dané prostory.
Pokud se tedy rozhodneme pro rošt u bazenu či na terase a nebo pro dřevěnou podlahu u krbu na chatě a chalupě, tak pečlivě zvažme výběr dřeviny.
Na našem trhu je k dostání nepřeberné množství druhů, formátů a povrchových úprav exotických dřevin.
Čím větší formát podlahového dílce, tím pečlivěji vybírejte z dřevin, které mají co možná největší objemovou stálost při změně vlhkosti.
Uvedl bych zde nejpoužívanější exotické dřeviny. Nejluxusnější a jedna z nejlepších je samozřejmě
Teak
Barva a struktura teakového dřeva je variabilní v závislosti na lokalitě růstu od zářivě zlatohnědé (odtud název Golden Teak) , až po tmavě hnědou. Na světlejších formách je kresba letokruhů méně výrazná a toto dřevo strukturou připomíná dub. Tmavší formy mají výraznou kresbu, letokruhy jsou tmavé, kontrastní a dřevo svým vzhledem spíše připomíná tmavý ořech. Na radiálním řezu jsou pří pozorném pohledu patrná drobná, lesklá zrcátka dřeňových paprsků. Tangenciální řez plně ukazuje výrazný fládr s tmavou kresbou a ušlechtilou texturu tohoto výjmečného dřeva. Úzká běl je zbarvena šedobíle a pro řezivo vyšší jakosti se vůbec nepoužívá. Při zpracování vydává typickou, intenzivní tříslovitou vůni.
Teakové dřevo je převážně rovnoleté, téměř bez suků, na dotek jemné a jakoby navoskované. To je způsobeno velkým obsahem přírodních olejů a tříslovin, které dávají tomuto materiálu jeho naprosto výjimečnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Díky této vlastnosti, neobyčejné stabilitě, pevnosti, vysoké pružnosti a elegantnímu vzhledu je Teak jedním z nejcennějších dřev na světě a pro mnohé aplikace, zvláště pak pro stavbu lodí, je zcela nenahraditelný. Jeho krásný vzhled z něho činí rovněž ideální materiál na luxusní nábytek, interiérové obklady, podlahy z dlouhých vlysů i mozaikových parket, dveře, okna, okrasné dýhy, vysoce kvalitní překližky, ale i umělecké předměty. Vyrábí se z něho tradičně krásný a trvanlivý zahradní nábytek, podlahy a konstrukce teras a v některých částech světa se z něho staví celé domy i paláce. Na slunci a dešti, před kterými jej není třeba chránit žádnými nátěry, získá brzy charakteristickou šedostříbrnou patinu a přetrvává věky.
Vlastnosti tohoto dřeva jsou skutečně výjimečné. Teak je pravděpodobně přírodně nejodolnějším dřevem. Hmyz jej prakticky nenapadá, dřevokaznými houbami netrpí, vykazuje vysokou rezistenci proti kyselinám a zásadám a má i vysokou požární odolnost. Nejcennější jeho vlastností je ovšem jeho neuvěřitelná schopnost vzdorovat vodě a povětrnostním vlivům. Bez jakéhokoli krytí může být bezpečně vystaven dlouhodobému střídavému působení mořské vody a slunce. To jsou ty nejtvrdší a nejagresivnější podmínky, jakým může být konstrukční materiál vystaven. Tam kde ocel koroduje a rozpadá se, plasty křehnou a praskají, teakové dřevo vzdoruje…
Vynikající opracovatelnost teakového dřeva je další z jeho dobrých vlastností. Ať strojně, nebo ručními nástroji, ať podélně, nebo přes vlákno, teak se dá řezat, frézovat nebo hoblovat do přirozeně hladkých povrchů a čistých ostrých hran. Jen brusič nástrojů nemá z teaku radost. V pórech dřeva je obsaženo množství jemného křemičitého materiálu, který strom nasál spolu s vodou a který způsobuje rychlejší tupení řezných hran. Dobře se lepí především dvousložkovými lepidly a přijímá většinu používaných laků.
Teakové dřevo dobře snáší i rychlé přírodní sušení v proložených, zakrytých a dobře větraných hráních. Stejně dobře se suší v sušárnách podle specifického sušícího diagramu. Schne poměrně rychle, bez deformací a prasklin.
S nárůstem dovozu exotických dřevin se však např. cena Merbau dostala téměř na cenovou úroveň dubu. Z hlediska objemové stálosti ji rozhodně lze doporučit jak pro interiéry i exteriéry v našich podmínkách.
Merbau
Vysoká tvrdost, výborná stabilita, dlouhá životnost bez nutnosti ošetření. Barevné rozdíly mezi jednotlivými kusy palubek ze dřeva merbau, jsou přirozené a obvyklé.
Ve dřevě merbau, které je vystaveno venkovním klimatickým vlivům, se mohou vyskytovat drobné trhliny.
Přírodní barvivo, obsažené ve dřevě merbau, se bude po určitou dobu vyplavovat ze dřeva, například vlivem deště, ve formě hnědé tekutiny. Zamezte kontaktu s omítkami, cihlami, atd. které by mohli být obarveny.
Třetím zástupcem pro naše podmínky je dřevina
Tauari alias Brazilský dub
Dřevo je středně těžké v nejrůznějších odstínech žlutohněné až i slabě narůžovélé. Toto exotické dřevo se vyznačuje specifickou vůní, která je podobná lněnému oleji.
Pochází z Brazílie, Venezueli a jiných částí jihoamerického kontinentu. Moderní, neotřelý design podlah avangard je vhodný do kuchyní, pokojů a dalších místností, které oživí prostor svou pestrostí barev a odstínů. Lze je použít i jako velmi zatěžovanou podlahu v restauracích, obchodech, veřejných prostorách apod. Nutné je lepení dvousložkovým polyuretanovým lepidlem k podloží.